+38 050 933 51 60
+38 093 369 29 10
UA RU EN
0
Як ми можемо допомогти?
< Всі теми

Вітамін Е

Що таке вітамін Е

Вітамін Е – лінійка жиророзчинних вітамінів (похідні токолу) – токофероли і токотрієноли. Бере участь у клітинному метаболізмі, працює як антиоксидант і радіопротектор. 

 

Наш організм не виробляє вітамін Е, він потрапляє до нас ззовні, тому дуже важливо споживати продукти, які на нього багаті. В аптеці ми можемо його знайти у вигляді маслянистих розчинів. 

Який принцип дії у вітаміну Е

У результаті реакцій окислення, в організмі утворюються вільні радикали. Вітамін Е зв’язує їх, роблячи менш дієздатними або взагалі не активними. Таким чином, вітамін Е протистоїть вільним радикалам, не дає їм поширюватися в організмі. Тим самим він запобігає пошкодженню клітин, ДНК, білків і жирів.

 

Ангіопротекторна властивість вітаміну Е полягає в його дії, спрямованій на поліпшення споживання кисню тканинами. Таким чином, він впливає на судини (їхній тонус, проникність) і сприяє появі нових капілярів. Як наслідок поліпшений кровообіг і метаболізм.

Для чого потрібен вітамін Е

У сучасному світі вітамін Е є найважливішим компонентом, нестача якого може мати трагічні наслідки. Від достатньої наявності його в організмі залежить:

 

– здоров’я нашої шкіри та очей;

– здоров’я нервової системи;

– здоров’я наших судин і серця;

– правильну роботу мозку;

– правильне функціонування репродуктивної системи.

 

Також цей вітамін використовується в комплексі для запобігання порушенню ембріонального розвитку плода. Так, його дефіцит може спровокувати розвиток гемолітичної жовтяниці у новонародженого та інших відхилень. 

 

Еластичність, колір, ліпідний склад, процес регенерації – все, що робить нашу шкіру чистою, здоровою і привабливою, перебуває під контролем у вітаміну Е. 

 

Не можна обійти стороною і значення цього вітаміну для імунної системи людини – він стимулює Т-клітинний і гуморальний імунітет. 

 

Які наслідки дефіциту вітаміну Е в організмі

Нестача вітаміну Е призводить до різних проблем в організмі. Ось деякі з них:

 

– Руйнування клітинної мембрани;

– Хвороба нервової системи: атаксія (порушення координації рухів), невропатія, параліч.

– Зниження імунітету;

– Сухість, подразнення, слабке загоєння ран – страждає шкіра;

– Проблеми із серцево-судинною системою;   

– Репродуктивні проблеми.

 

Нестача вітаміну Е спричиняє гіпотонію та дистрофію скелетних м’язів, капіляри стають більш проникні та ламкі, фоторецептори дегенерують, від чого псується зір. 

Які продукти містять вітамін Е

У природі вітамін Е поширений досить широко, і є практично у всіх продуктах, які ми споживаємо. Але треба пам’ятати, що тільки свіжі продукти, мінімально термічно оброблені, зберігають вітамінну цінність.

 

Продукти багаті на вітамін Е:

 

– Практично всі рослинні олії;

– Усі поширені горіхи: фісташки, кеш’ю, волоські та інші;

– Насіння: гарбузове, лляне, насіння соняшнику;

– Зелень і овочі: зелена цибуля, петрушка, броколі, червоний перець, зелений горошок та інші;

– Яєчний жовток;

– Солодощі: темний шоколад, сушені фрукти (абрикоси, родзинки) і мед.

– Лосось, анчоуси, сардина та інші жирні риби;

– Зернові продукти: пшениця, рис, кукурудза, овес, жито, ячмінь.

 

Щоб отримувати необхідну кількість вітаміну, треба контролювати свій раціон, стежити за свіжістю продуктів і способом приготування. Фрукти, овочі, горіхи, насіння, зелень мають найбільшу користь при споживанні в сирому вигляді. 

Кому не можна вживати вітамін Е

Індивідуальна непереносимість та алергічна реакція на вітамін Е трапляються вкрай рідко. І все ж є люди, яким рекомендують обмежувати споживання відповідно до лікарських приписів:

 

– люди, які приймають антикоагулянти;

– люди, які страждають на серцево-судинні хвороби;

– люди з діабетом;

– вагітні жінки: потрібна консультація лікаря.

 

Перераховані вище люди повинні з обережністю приймати вітамін Е, але це не стосується продуктів харчування. Правильно склавши свій раціон, можна підтримувати вміст вітаміну в організмі в нормі.

 

Зміст
×
×

    СООБЩИТЬ О НАЛИЧИИ