+38 050 933 51 60
+38 093 369 29 10
UA RU EN
0
Як ми можемо допомогти?
< Всі теми

Мідь

 

Мідь — це один із найважливіших мікроелементів, який:

 

— бере участь у синтезі гемоглобіну;

— є кофактором окисно-відновних процесів;

— бере участь у поглинанні вільних радикалів.

 

Мідь є складовим компонентом:

 

— сполучної тканини;

— кісткової тканини;

— хрящової тканини;

— мієлінових оболонок.

 

Мало хто знає, що такий мікроелемент, як мідь, може бути критичним компонентом. Це означає, що вона впливає на функції деяких дуже важливих ферментів, які так і називаються — мідь-залежні ферменти.

Який принцип дії міді

У людському організмі мідь (Cu) здебільшого перебуває у двовалентній формі Cu2+, одновалентна Cu1+ трапляється набагато рідше. Її важливість в окисно-відновних процесах і поглинанні вільних радикалів визначається здатністю легко приймати і віддавати електрони. Як катіон, що входить до багатьох ферментів людського організму, мідь бере активну участь у метаболізмі Fe (заліза), утворенні та функціонуванні сполучної тканини, стимулює вивільнення енергії, продукує меланін (елемент, який впливає на колір шкіри).

Для чого потрібна мідь

Коротко розглянемо, для чого ж потрібна мідь:

 

— Мідь є важливим компонентом цитохром с-оксиду, ферменту, який, беручи участь у біохімічних процесах, стимулює вироблення клітинної енергії.

 

— Для утворення міцної та гнучкої сполучної тканини серця та судин, формування кісток, важливим є перехресний зв’язок між колагеном та еластином. Це забезпечує ще один мідь-залежний фермент — лізилоксидаза.

 

— Чимало важлива роль міді й для метаболізму заліза. Мідьвмісні ферменти здатні окислювати двовалентне залізо до трьохвалентного, яке переноситься білком трансферином туди, де виробляються червоні кров’яні клітини — еритроцити.

 

— Важлива мідь і для мозку, і для центральної нервової системи. Багато реакцій, від яких залежить їхня робота, каталізують мідні ензими.

 

— Мідь бере участь в утворенні мієліну, що, крім усього іншого, позначається і на оздоровленні шкіри голови. Локони менш ламкі, стають більш пружними і блискучими. Покращуючи кровообіг, мідь також впливає на збереження кольору волосся, допомагає усунути випадіння волосся (алопецію), волосяним стрижням додає об’єму.

 

— Мідь потрібна недоношеним дітям і дітям, які лікуються від недоїдання, для правильного росту.

 

Беручи участь у таких важливих і потрібних процесах у людському організмі, безумовно, мідь впливає і на імунну систему. Але точного механізму такого процесу вчені поки що не розкрили. Однак відомо, що дефіцит міді призводить до розвитку нейтропенії — різкого падіння рівня лейкоцитів у крові, втрати кольору і навіть випадіння волосся.

Які наслідки дефіциту міді в організмі

Нестача міді в організмі спричиняє появу дефектних еритроцитів із коротким життєвим циклом, а також неправильну роботу ферментів, які залежні від вмісту міді.

 

Серед найпоширеніших клінічних симптомів нестачі міді — анемія. Також може дуже сильно знижуватися кількість лейкоцитів, викликаючи нейтропію.

 

Дефіцит міді також позначиться і на зовнішньому вигляді. Волосся втратить блиск і пружність, стане ламким, втрачатиме свій колір і навіть може почати випадати.

У яких продуктах міститься мідь

Мідь досить поширений елемент у природі. Її вміст у великих кількостях властивий таким продуктам:

 

— горіхи (мендаль, кеш’ю, ліщина);

— шоколад;

— гриби (особливо білі);

— печінка;

— пшеничні висівки;

— засушені фрукти;

— морепродукти (молюски, устриці, краб);

 

Під час контакту води з міддю, наприклад мідний глечик, вона насичується цим мікроелементом і потрапляє в організм. Катіони міді активні й легко проникають у рідини.

Кому не можна вживати мідь

Мідь, як біологічна добавка, може бути протипоказана, якщо:

 

— на цей елемент є алергічна реакція;

— є порушення роботи нирок і печінки;

— вагітним і жінкам, які годують груддю

 

Споживання ж продуктів харчування з цим елементом корисне. Тільки індивідуальне не засвоєння міді, яке призводить до її накопичення і перенасичення, може послужити необхідністю повної відмови від мідьвмісних продуктів.

 

Зміст
×
×

    СООБЩИТЬ О НАЛИЧИИ