Валін
Таку назву отримала амінокислота, виділена 1901 року хіміком Емілем Фішером із казеїну. Це глікогенна речовина, що бере участь у процесі вироблення вітаміну В3, а також пеніциліну.
Людська печінка може перетворювати її (за потреби) на глюкозу, що слугує своєрідним «пальним» (джерелом енергії) для м’язів. Крім того, загальна життєдіяльність організму також стимулюється валіном.
Як діє L-валін?
Практично всі білки, доступні людині сьогодні, містять у собі цю амінокислоту. Вона бере участь в енергообміні, що сприяє утворенню молекул АТФ, які дають м’язам, зокрема й серцю, енергію.
Вона відіграє важливу роль у моменти фізичних навантажень або під час занять спортом, оскільки є джерелом амінного азоту. Коли організм витрачає багато енергії, він втомлюється, сили його виснажуються, рівень серотоніну підвищується. Мозок отримує сигнал про те, що тіло вже втомилося, і вмикає режим економії енергії. Кожну наступну дію виконувати стає складніше.
За вироблення серотоніну відповідає речовина, іменована триптофаном. Валін здатний йому протистояти, тому під його впливом відчуття втоми зникає, а людина відчуває прилив сил.
Для чого необхідний L-валін?
В організмі ця речовина виконує безліч функцій і впливає на різні системи. Наприклад, допомагає впоратися з нервозністю і безсонням, а також знижує апетит, допомагаючи людям боротися із зайвою вагою.
Важливий L-валін ще й з таких причин:
— він необхідний для відновлення і росту м’язових тканин;
— допомагає в лікуванні жовчного міхура і печінки;
— забезпечує додатковою глюкозою;
— допомагає збалансувати амінокислоти, що містяться в організмі;
— регулює внутрішню концентрацію азоту;
— покращує роботу мозку;
— допомагає позбутися алко- і наркозалежності;
— помічник у боротьбі з депресією;
— полегшує стан хворих на склероз.
Для спортсменів після тренувань валін важливий тим, що він насичує пошкоджені тканини, прискорюючи процес їх загоєння. Так процес відновлення м’язів відбувається швидше, а людина не втрачає м’язову масу, як це зазвичай буває внаслідок катаболічних процесів, що запускаються інтенсивними навантаженнями.
У яких продуктах міститься L-валін?
Ця амінокислота вважається незамінною, тобто самостійно організм її виробляти не може, а має отримувати із зовнішніх джерел, наприклад, з продуктів харчування. Отримати його можна з:
— яєць;
— сирів різних видів, зокрема з козячого;
— молокопродуктів (йогурт, молоко);
— м’яса — курячого, баранячого, яловичого;
— риби та морепродуктів;
— бобових;
— волоських горіхів;
— гарбузового насіння;
— грибів;
— сої;
— кукурудзи;
— борошна пшеничного і кукурудзяного;
— морських водоростей;
— перлової крупи;
— цільнозернових.
Якщо отримати достатню кількість речовини з продуктів не виходить, є й інший спосіб — приймати у вигляді спортивного харчування від MST Nutrition.
Які наслідки дефіциту L-валіну
Мієлін — оболонка нервових клітин, її якість залежить від валіну. Якщо його рівень буде занадто низьким, якість мієліну теж знизиться. Це може спровокувати розвиток дегенеративних неврологічних захворювань (Альцгеймера, Паркінсона, склерози).
Є й інші наслідки нестачі амінокислоти, що виражаються в:
— випаданні волосся;
— різкій втраті ваги;
— затримці росту;
— ослабленні імунітету;
— атрофії м’язів;
— депресії.
Випадки передозування речовиною теж іноді трапляються, що може призводити до алергічних реакцій, відчуття «мурашок на шкірі», нервозності, порушень у роботі нирок і печінки.
Кому вживати L-валін не рекомендується?
Л-валін відіграє важливу роль у роботі організму, але є випадки, коли він може і нашкодити.
Німецький BCAA не рекомендують людям, у яких є хвороби печінки/нирок, оскільки стан може погіршитися, а також тим, у кого проблеми з роботою шлунково-кишкового тракту. Вагітним і жінкам-годувальницям, неповнолітнім, хворим на діабет, гепатит, а також людям з індивідуальною непереносимістю його вживати не можна. Те саме стосується і тих, хто страждає від серцевої недостатності.
Замовити BCAA і приймати речовину у вигляді добавок дозволяється тільки під контролем лікаря — щоб уникнути небезпечних наслідків.