Мідь
Мідь — це один із найважливіших мікроелементів, який:
— бере участь у синтезі гемоглобіну;
— є кофактором окисно-відновних процесів;
— бере участь у поглинанні вільних радикалів.
Мідь є складовим компонентом:
— сполучної тканини;
— кісткової тканини;
— хрящової тканини;
— мієлінових оболонок.
Мало хто знає, що такий мікроелемент, як мідь, може бути критичним компонентом. Це означає, що вона впливає на функції деяких дуже важливих ферментів, які так і називаються — мідь-залежні ферменти.
Який принцип дії міді
У людському організмі мідь (Cu) здебільшого перебуває у двовалентній формі Cu2+, одновалентна Cu1+ трапляється набагато рідше. Її важливість в окисно-відновних процесах і поглинанні вільних радикалів визначається здатністю легко приймати і віддавати електрони. Як катіон, що входить до багатьох ферментів людського організму, мідь бере активну участь у метаболізмі Fe (заліза), утворенні та функціонуванні сполучної тканини, стимулює вивільнення енергії, продукує меланін (елемент, який впливає на колір шкіри).
Для чого потрібна мідь
Коротко розглянемо, для чого ж потрібна мідь:
— Мідь є важливим компонентом цитохром с-оксиду, ферменту, який, беручи участь у біохімічних процесах, стимулює вироблення клітинної енергії.
— Для утворення міцної та гнучкої сполучної тканини серця та судин, формування кісток, важливим є перехресний зв’язок між колагеном та еластином. Це забезпечує ще один мідь-залежний фермент — лізилоксидаза.
— Чимало важлива роль міді й для метаболізму заліза. Мідьвмісні ферменти здатні окислювати двовалентне залізо до трьохвалентного, яке переноситься білком трансферином туди, де виробляються червоні кров’яні клітини — еритроцити.
— Важлива мідь і для мозку, і для центральної нервової системи. Багато реакцій, від яких залежить їхня робота, каталізують мідні ензими.
— Мідь бере участь в утворенні мієліну, що, крім усього іншого, позначається і на оздоровленні шкіри голови. Локони менш ламкі, стають більш пружними і блискучими. Покращуючи кровообіг, мідь також впливає на збереження кольору волосся, допомагає усунути випадіння волосся (алопецію), волосяним стрижням додає об’єму.
— Мідь потрібна недоношеним дітям і дітям, які лікуються від недоїдання, для правильного росту.
Беручи участь у таких важливих і потрібних процесах у людському організмі, безумовно, мідь впливає і на імунну систему. Але точного механізму такого процесу вчені поки що не розкрили. Однак відомо, що дефіцит міді призводить до розвитку нейтропенії — різкого падіння рівня лейкоцитів у крові, втрати кольору і навіть випадіння волосся.
Які наслідки дефіциту міді в організмі
Нестача міді в організмі спричиняє появу дефектних еритроцитів із коротким життєвим циклом, а також неправильну роботу ферментів, які залежні від вмісту міді.
Серед найпоширеніших клінічних симптомів нестачі міді — анемія. Також може дуже сильно знижуватися кількість лейкоцитів, викликаючи нейтропію.
Дефіцит міді також позначиться і на зовнішньому вигляді. Волосся втратить блиск і пружність, стане ламким, втрачатиме свій колір і навіть може почати випадати.
У яких продуктах міститься мідь
Мідь досить поширений елемент у природі. Її вміст у великих кількостях властивий таким продуктам:
— горіхи (мендаль, кеш’ю, ліщина);
— шоколад;
— гриби (особливо білі);
— печінка;
— пшеничні висівки;
— засушені фрукти;
— морепродукти (молюски, устриці, краб);
Під час контакту води з міддю, наприклад мідний глечик, вона насичується цим мікроелементом і потрапляє в організм. Катіони міді активні й легко проникають у рідини.
Кому не можна вживати мідь
Мідь, як біологічна добавка, може бути протипоказана, якщо:
— на цей елемент є алергічна реакція;
— є порушення роботи нирок і печінки;
— вагітним і жінкам, які годують груддю
Споживання ж продуктів харчування з цим елементом корисне. Тільки індивідуальне не засвоєння міді, яке призводить до її накопичення і перенасичення, може послужити необхідністю повної відмови від мідьвмісних продуктів.