+38 050 933 51 60
+38 093 369 29 10
0
Як ми можемо допомогти?
< Всі теми

Вітамін А

Що таке вітамін А

Вітамін А є важливою поживною речовиною для зору, росту і диференціювання тканин, поділу клітин, розмноження та імунітету. Він також відомий своїми антиоксидантними властивостями. Вітамін А надходить до організму з їжею у двох формах:

 

– у вигляді вітаміну А (ретинолу) через продукти тваринного походження;

– як провітамін А (каротиноїди), попередник вітаміну, через продукти рослинного походження.

 

Попередник перетворюється на вітамін А в частині кишківника, яка називається тонким кишківником, а потім відкладається в печінці, яка, залежно від потреб організму, накопичує його або поступово вивільняє, зв’язаний з білком, що транспортує його до кишківника, або в кров. Два джерела вітаміну А не еквівалентні, наш організм краще засвоює ретинол, отриманий із тваринних джерел.

Для чого потрібен вітамін А

Вітамін А виконує кілька важливих функцій:

 

– Покращує зір при тьмяному світлі, з’єднується з білком, утворюючи родопсин – пігмент, що надає оку чутливість до світла. Першою ознакою нестачі вітаміну А є куряча сліпота.

 

– Підтримує цілісність і природне функціонування шкіри та слизових оболонок, особливо травного та дихального шляхів. Деякі органи тіла, як-от трахея, легені, травна оболонка, уретра та сечовий міхур, залежать від достатньої кількості цього вітаміну для підтримання правильного функціонування. Вітамін А відомий і широко використовується для підтримки здоров’я шкіри та чинить захисну дію проти деяких епітеліальних пухлин. 

 

– Відіграє роль у репродукції, в регуляції поділу клітин і в контролі експресії генів, бере участь у синтезі статевих гормонів, утворенні сперматозоїдів, зачатті, формуванні плаценти.

 

– Підтримує ріст скелета (ремоделювання кісток)

 

– Діє як протиінфекційний засіб, вітамін А разом із деякими каротиноїдами допомагає імунній системі працювати правильно, допомагаючи контролювати інфекції.

 

З точки зору імунного захисту, нестача вітаміну А може поставити під загрозу функціонування першої лінії захисту, представленої анатомічними бар’єрами, наприклад, епітеліальним бар’єром, іншими словами, шкірою і слизовими оболонками, що контактують із зовнішнім середовищем, як-от епітелій кишківника і слизова оболонка дихальних шляхів. Було продемонстровано, що за відсутності вітаміну А зміна слизових оболонок організму призводить до загибелі клітин, що виробляють слиз. Втрата захисного слизу знижує здатність слизових оболонок виконувати функцію бар’єру проти проникнення мікроорганізмів, що викликають інфекцію. Фактично, слиз допомагає вловлювати їх і виводити за межі організму. Крім того, може бути ускладнена або уповільнена регенерація тканин, пошкоджених інфекціями різного роду.

У яких продуктах міститься вітамін А

Хороші джерела вітаміну А включають:

 

– сир;

– яйце;

– жирна риба;

– молоко та йогурт;

– печінка.

 

Вітамін А чутливий до нагрівання (термолабільний) і з цієї причини краще, коли це можливо, вживати сирі або швидко приготовані продукти.

У якій кількості потрібно вживати вітамін А

Добова потреба в цьому вітаміні становить 0,7 міліграма на день для чоловіків і 0,6 міліграма на день для жінок (потреба збільшується під час вагітності та особливо в період грудного вигодовування).

 

Здорове і різноманітне харчування гарантує, що більшість людей отримують достатню кількість вітаміну А. Здоровому населенню не рекомендується прийом добавок вітаміну А або його попередників.

Які можуть бути побічні ефекти від вітаміну А

Цей вітамін може спричиняти деякі побічні ефекти, якщо приймати його разом із зазвичай використовуваними ліками, такими як:

 

– препарати, що розріджують кров, використання добавок з вітаміном А під час приймання препаратів, що розріджують кров, може збільшити ризик кровотечі;

– препарати, токсичні для печінки – поєднання добавок вітаміну А з ліками, які можуть пошкодити печінку, може збільшити ризик захворювання цього органу.

 

Деякі ліки для схуднення можуть перешкоджати засвоєнню вітаміну А.

 

Зміст
×
×

    СПОВІСТИТИ ПРО НАЯВНІСТЬ