Кальцій
Кальцій (Ca, Calcium) – це мінерал, який природним чином виробляється організмом людини. Він є в протоплазмі та міжклітинній рідині. В 1 кг маси тіла 20 г речовини, я це майже 2% загальної ваги середньостатистичної людини. Для його нормального засвоєння потрібні інші вітаміни та мінерали, що сприяють його засвоєнню та формуванню: магній, вітамін D, цинк та інші.
Який принцип дії кальцію?
Цей мінерал бере участь у головних біохімічних і фізіологічних процесах, що відбуваються на клітинному рівні. Згортання крові не відбувається без його участі. Також іони кальцію регулюють такі процеси всередині клітин, як скорочення м’язів, секреція гормонів і нейромедіаторів, екзоцитоз. Для чого потрібен кальцій?
Людському організму для виконання обмінних процесів потрібен Calcium. Він бере участь у передачі нервових імпульсів, стабілізації кров’яного тиску і згортанні крові. Це головний будівельний матеріал зубів і кісток. Достатня кількість Calcium стимулює вироблення гормонів і ферментів, що використовуються організмом для виконання різних функцій.
У період вагітності та лактації особливо важливим є достатнє споживання кальцію. За даними низки досліджень, нестача речовини під час вагітності може спричинити гіпертонію. Під час лактації її рівень зазвичай знижується, особливо в разі рясного припливу молока. Повноцінне надходження мінералу в організм протягом усього цього періоду має важливе значення для росту і розвитку малюка.
Кальцій важливий для будь-якої людини, але для спортсменів він відіграє найважливішу роль, тому що бере участь у таких важливих функціях, як формування і підтримка кісток, скорочення м’язів або регуляція частоти серцевих скорочень. Атлетам потрібно більше мінералу, ніж людині, яка веде сидячий спосіб життя, щоб не мати проблем зі здоров’ям і досягати своїх цілей.
Які наслідки дефіциту кальцію в організмі
За недостатньої кількості Ca, одержуваного з продуктів харчування, організм починає забирати його з кісток, що призводить до їхньої крихкості, частих переломів і розвитку остеопорозу, від якого найчастіше страждають жінки. У таких випадках варто приймати німецькі вітаміни для жінок. Багато кальцію міститься в спортивному харчуванні від MST Nutrition. Діти, яким бракує цього мінералу, зупиняються в рості й у них може розвиватися рахіт.
Основними ознаками нестачі Calcium називають такі:
– Слабкі кістки. Нестача речовини в кістках може послабити кісткову систему, що призводить до більшого ризику переломів. Також із часом кістки втрачають свою щільність. З цієї причини рекомендується підтримувати хороший рівень, приймаючи найкращі німецькі вітаміни.
– Проблеми із зубами. Ca відповідає за формування і зміцнення зубів. Його дефіцит може спричинити проблеми з розвитком зубів у дітей і проблеми у дорослих. Тому в цих випадках доцільно збільшити споживання продуктів, багатих на цей мінерал.
– М’язові спазми. Це один із найпоширеніших симптомів у людей із нестачею кальцію. При дефіциті цього мінералу м’язам буде важко залишатися сильними. Таким чином, вони піддаватимуться перевантаженню під час виконання будь-якого виду повсякденної діяльності, що вимагає певних зусиль.
– Ламкі нігті. Нестача Ca в нігтях – це їхня ламкість. Він відповідає за їхнє зміцнення і захист, тому, якщо помічається, що вони легко ламаються, це може бути тому, що в організмі нестача речовини.
– Випадіння волосся. Випадіння волосся і сухість шкіри голови також можуть свідчити про нестачу Ca. У цих випадках збалансована дієта, багата на Calcium, може допомогти відновити здоров’я волосся.
Також наслідком нестачі речовини є аритмія та поколювання в губах, язиці, ступнях і пальцях рук і ніг.
У яких продуктах міститься кальцій
Дотримання здорової дієти може допомогти запобігти дефіциту Ca. Хоча молочні продукти є найбільшим джерелом цього мінералу, існує безліч продуктів, багатих на нього, які допоможуть нормалізувати його баланс в організмі.
– Молоко та його похідні: молоко, сир, йогурт, вершки.
– Риба: тунець, лосось, морський лящ.
– Горіхи: волоські, каштани, фундук.
– Овочі: мангольд, цибуля-порей, броколі, салат.
– Фрукти: ківі, полуниця, сливи.
Також висока концентрація Calcium у злакових продуктах, фруктових соках, соєвих напоях і сирі тофу.
Кому не можна вживати кальцій?
Не можна приймати препарати кальцію в разі сечокам’яної хвороби, ниркової недостатності на стадії загострення, підвищеного рівня вітаміну D і туберкульозу в активній фазі.