Ацесульфам-К
Що таке ацесульфам-К
Ацесульфам калію – досить популярний підсолоджувач, який також відомий під індексом E950. Виробляється синтетичним способом і повсюдно використовується в сучасній харчовій промисловості. Його смакова концентрація настільки висока, що 1 кг речовини прирівнюється до 200 кг цукру. Зовні добавка має вигляд звичайного порошку, який складається з безлічі кристаликів білого кольору. Не має запаху і швидко розчиняється у воді. Єдиний недолік ацесульфаму – гіркуватий присмак з металічним присмаком, якщо використовувати велику кількість речовини, тому, здебільшого, його комбінують з іншими видами підсолоджувачів.
Як створили ацесульфам калия?
Як це часто буває, підсолоджувач винайшли абсолютно випадково під час проведення наукових експериментів. Сталося це в Німеччині 1967 року, коли німецький хімік на ім’я Карл Клаус працював над виготовленням нової речовини і виявив її надмірно солодкий смак. У виробництві новий компонент почали задіювати лише 1988 року після того, як він піддався низці перевірок. Першопрохідцями в цій сфері стали США, і тепер підсолоджувач застосовують більш ніж у 100 країнах по всьому світу.
Де міститься ацесульфам калію
Основна сфера застосування E950 – харчова промисловість, де компонент використовується для поліпшення смакових якостей різних продуктів, наприклад:
– кондитерські вироби, багато борошняних або хлібобулочних товарів – йдеться про рецепти зі зниженою калорійністю або невеликим вмістом цукру;
– додають до складу мармеладів, джемів, фруктових сиропів і при виготовленні сухофруктів;
– сухі сніданки – здебільшого стосується злакових із високим вмістом висівок, де велика кількість цукру вважається неприпустимою;
– використовується для виробництва різних видів консервованих товарів: овочеві, рибні та фруктові;
– входить до складу багатьох видів напоїв: соки, коктейлі, безалкогольна і слабоалкогольна продукція;
– для виробництва драже, що освіжають дихання, жувальної гумки, а також продуктів швидкого приготування і різних видів соусів.
Крім того, ацесульфам-К також використовується у фармацевтичній і косметичній промисловості та навіть у спортивному харчуванні від MST Nutrition. Цьому компоненту вдається ефективно замаскувати неприємний технічний запах або присмак, створюючи приємне враження під час використання товару.
Які переваги у ацесульфам-К?
Важлива характеристика компонента полягає в його здатності витримувати вкрай високі температури. Під їхньою дією він не змінює свої початкові властивості. Тому його охоче додають у різні продукти харчування, будучи впевненими, що товар не зіпсується, а навпаки – стане смачнішим і довше зберігатиметься. Але це не єдині плюси ацесульфаму, до інших переваг відносять таке:
– є найдешевшим з існуючих на ринку підсолоджувачів. Його вартість становить близько 4% від ціни на звичайний цукор, що дає можливість виробляти якісні та недорогі товари;
– для виробництва потрібна вкрай маленька кількість речовини, а ще в нього нульовий глікемічний індекс. Тому ацесульфам-К – чудова альтернатива цукру. Його залюбки використовують люди, які дотримуються низькокалорійної дієти, стежать за рівнем холестерину в крові або хворіють на цукровий діабет;
– численні дослідження показали, що підсолоджувач не є живильним середовищем для патогенних бактерій. Це означає, що він не руйнує зубну емаль і загалом не впливає на стан здоров’я ротової порожнини.
Ацесульфам вважається безпечним компонентом, який не всмоктується в організмі та швидко виводиться через нирки. Він не порушує природні обмінні процеси і не провокує розвиток алергічних реакцій.
Як впливає на організм ацесульфам-К?
Застосування підсолоджувачів та інших харчових добавок завжди супроводжується сумнівами, пов’язаними з можливими ризиками. Лабораторні тести, які проводилися впродовж кількох десятків років, засвідчили, що ацесульфам-К не несе будь-якої загрози. Однак суперечки навколо цієї теми тривають, а дослідники не залишають спроб виявити можливий негативний вплив на здоров’я.
Щоб виключити ймовірні побічні ефекти, встановили допустиму добову норму речовини, яка становить 15 мг/кг ваги. Якщо її перевищити, то є ризик виникнення мігрені, нудоти, загальної слабкості та дратівливості.