+38 050 933 51 60
+38 093 369 29 10
UA RU EN
0
Як ми можемо допомогти?
< Всі теми

Астаксантин

Що таке астаксантин?

 

Астаксантин – хоча назву важко вимовити, ця сполука користується все більшим інтересом у світі здорового та спортивного харчування. Астаксантин, який у природі міститься у водоростях, лососі, крилі, форелі, креветках та деяких інших ракоподібних, є пігментом, який відповідає за характерний рожевий колір цих істот. Це частина групи сполук під назвою каротиноїди, які зазвичай містяться в яскраво забарвлених фруктах і овочах, таких як морква, абрикоси та помідори. Астаксантин має потужні антиоксидантні властивості, подібні до інших каротиноїдів, таких як бета-каротин і лікопін. Деякі дослідження фактично показали, що астаксантин має в 40-1000 разів вищу антиоксидантну здатність, ніж інші каротиноїди та вітамін Е. Незважаючи на те, що астаксантин є каротиноїдом, він не перетворюється на вітамін А в організмі людини. Як і інші каротиноїди, астаксантин має обмежену абсорбцію при пероральному прийомі. Дуже високі дози (до 465 мг/кг/день у чоловіків і до 557 мг/кг/день у жінок) не викликали жодних ознак токсичності у щурів.

Фармакокінетика

Астаксантин є жиророзчинною речовиною, тобто він краще засвоюється в поєднанні з жиром.

 

Коли астаксантин споживається, він перетравлюється і засвоюється подібно до жиру (він розщеплюється на хіломікрони). Хіломікрони всмоктуються в лімфатичну циркуляцію перед тим, як астаксантин, що залишився, перетравлюється ліпопротеїновими ліпазами. Потім астаксантин засвоюється частинками ліпопротеїнів для транспортування в тканини. Астаксантин може впливати на метаболізм жиру та холестерину, що особливо вірно, коли мова йде про здоров’я серцево-судинної системи. Астаксантин був виявлений у більшості типів тканин організму, але не в серці.

Застосування астаксантина

Астаксантин найчастіше використовується як добавка через його сильні барвні властивості. Таким чином, його зазвичай додають у корм для тварин, щоб посилити колір вирощеного лосося та яєчних жовтків, наприклад. Крім того, він також використовується як харчовий барвник. Нещодавно астаксантин також додали до харчових добавок, оскільки існують переконливі докази того, що ця сполука є потужним антиоксидантом, здатним допомогти з різними проблемами, включаючи біль у м’язах, біль у суглобах, біль у спині, остеоартрит, високий рівень холестерину, менструальні спазми та сонячні опіки. Крім того, астаксантин сприяє здоров’ю серцево-судинної системи та простати.

Джерела астаксантина

Існує два способи отримання астаксантина: синтетичний виробничий процес або екстракція з природних джерел, таких як тварини та рослини. Синтетичний астаксантин коштує близько 2000 доларів за кілограм, але вважається нижчою якістю порівняно з астаксантином природного походження через наявність стереоізомерів. Хоча синтетично вироблений астаксантин є хімічно астаксантином, він структурно відрізняється від природного астаксантину, що може вплинути на його функцію.

 

Астаксантин природного походження є переважною сполукою для використання в добавках і коштує приблизно 7000 доларів США за кілограм. Добавки астаксантину зазвичай випускаються у формі капсул і зазвичай містять борошно з криля або водоростей, отримане з мікроводоростей. Важливо знати, що водорості мають найвищу концентрацію астаксантину відносно їх ваги, і їх можна вирощувати більш екологічно, ніж криль.

Астаксантин в області спортивного харчування

На додаток до згаданих вище переваг для здоров’я завдяки своїм антиоксидантним ефектам, астаксантин привернув увагу у світі спортивного харчування завдяки кільком дослідженням, які показали, що він може підвищувати ефективність. У недавньому дослідженні на тваринах мишей розділили на тренувальну та контрольну групи, а потім обидві групи розділили на групи, які отримували астаксантин і плацебо. Кожна з двох груп астаксантину отримувала кількість астаксантину, яка відповідала 0,02% від загальної маси тіла. Це дослідження показало, що миші, які отримували астаксантин, мали наступні ефекти підвищення продуктивності:

 

  • Зміна коефіцієнта дихального обміну: під час навчання миші, які отримували астаксантин, мали нижчий коефіцієнт дихального обміну. Це означає, що вони використовували більше жиру як джерело енергії порівняно з контрольною групою.

 

  • Зменшення використання глюкози: біопсія м’язів, взята після тренування, показала, що запаси глікогену у мишей, які отримували астаксантин, були вищими, ніж запаси глікогену в мишах контрольної групи. Більш доступні засоби глікогену.

 

  • Покращена активність карнітинпальмітоілтрансферази (CPT 1): CPT 1 є важливим транспортером жиру в мітохондрії, де цей жир спалюється як джерело енергії. Автори дослідження припустили, що окислення активними формами кисню, що утворюються під час фізичних вправ, знижує функціональність CPT 1 і що потужні антиоксидантні властивості астаксантину можуть зменшити це окислення CPT 1. Цей механізм міг би пояснити перші дві спостережувані властивості підвищення ефективності.

 

  • Зменшення залежності від вуглеводів як джерела енергії та більш тривалий період часу до настання виснаження.

 

Інше дослідження на тваринах вивчало три концентрації добавок астаксантину у мишей (1,2 мг, 6 мг або 30 мг астаксантину на кілограм ваги тіла). Це дослідження показало, що споживання жиру під час фізичних вправ збільшувалося завдяки додаванню астаксантину, що також стосувалося часу до виснаження під час плавання. Подальше дослідження вивчало астаксантин та його вплив на склад тіла у мишей. У цьому дослідженні використовували ті самі три різні концентрації астаксантину, і було помічено, що миші, яких годували дієтою з високим вмістом жиру, зменшили приріст маси тіла при дозах астаксантину 6 і 30 мг на кілограм ваги тіла. Кількість жирової тканини була нижчою у всіх мишей, які отримували астаксантин, ніж у контрольній групі, хоча ці відмінності були значущими лише у мишей, які отримували найвищі дози астаксантину.

Астаксантин і спортивні результати

На жаль, було проведено дуже мало досліджень впливу астаксантина на спортивні результати на людях. Три знайдені дослідження включають неопубліковане шведське дослідження, японське дослідження та американське дослідження. Шведське дослідження має досить поганий експериментальний протокол, через що це дослідження не було опубліковано. Однак попередні результати цього дослідження вказують на те, що прийом капсул астаксантину в невизначеній концентрації протягом невизначеного періоду часу призвів до значного покращення витривалості під час програми присідань.

 

Інша група вчених провела два дослідження з астаксантином і 34 здоровими добровольцями. Це дослідження вивчало здатність астаксантину впливати на гостроту зору та вироблення лактату під час бігу на 1200 метрів. Це дослідження показало три потужні сполуки з щоденною дозою 6 мг астаксантину:

 

  • Покращене сприйняття глибини: сприйняття глибини є важливим у багатьох видах спорту. Покращене сприйняття глибини означає, що ви можете спостерігати за світом у трьох вимірах, а також краще оцінювати відстані. Прикладом цього може бути оцінка відстані між м’ячем і битою, щоб правильно влучити по м’ячу.

 

  • Знижений поріг критичної частоти злиття мерехтіння: Порогове значення критичної частоти злиття мерехтіння є широко використовуваним тестом зору для оцінки ступеня центральної втоми або втоми, пов’язаної з центральною нервовою системою.

 

  • Знижена концентрація молочної кислоти: біопсія м’язів показала знижену кількість молочної кислоти (лактату) у суб’єктів, які приймали астаксантин. Раніше вважалося, що лактат є основною причиною м’язової втоми, але останні дослідження спростували цю думку. Досі остаточно не з’ясовано, чи знижені рівні молочної кислоти, які спостерігаються при додаванні астаксантину, впливають на підвищення продуктивності.

Можлива користь для здоров’я

Як антиоксидант, астаксантин у 10 разів сильніший за зеаксантин, лютеїн і бета-каротин і в 100 разів сильніше за вітамін Е. Структура астаксантину дозволяє цій сполукі проникати через клітинні мембрани, в результаті чого вона здатна захищати клітинні мембрани зсередини та зовні клітини.

Астаксантин може уповільнити старіння шкіри

У невеликому дослідженні за участю 30 жінок і 36 чоловіків поєднання перорального прийому та безпосереднього нанесення на шкіру зменшило зморшки та пігментні плями, одночасно покращивши еластичність, текстуру та зволоженість шкіри. В іншому дослідженні за участю 34 людей середнього віку суто пероральне вживання астаксантину мало подібний ефект.

 

Добавки з астаксантином і гідролізатом колагену покращили еластичність і цілісність шкіри, одночасно зменшуючи виробництво 2 білків, які розщеплюють колаген у відповідь на УФ-випромінювання (MMP-1 і MMP-12) у клінічному дослідженні 44 здорових добровольців. В іншому дослідженні за участю 23 людей пероральний прийом астаксантину зменшив почервоніння шкіри та втрату вологи після УФ-опромінення, одночасно покращуючи текстуру шкіри. У мишей астаксантин запобігав потовщенню шкіри, зменшенню колагену та виробленню меланіну у відповідь на УФ-випромінювання. У клітинах шкіри, які зазнали впливу UVA-випромінювання, астаксантин зменшив індуковане радіацією виробництво двох білків, що розкладають колаген (MMP-1 і SFE/NEP), і виробництво прозапального цитокіну (IL-6). Це свідчить про те, що астаксантин може захищати від старіння шкіри, викликаного УФ-променями, включаючи зморшки та в’ялість шкіри. Резюме: обмежені дані свідчать про те, що астаксантин може захищати шкіру від старіння та УФ-променів.

Астаксантин може зменшити втому під час тренувань

У невеликому дослідженні за участю 21 велосипедиста астаксантин покращив вивільнення енергії та вивільнення енергії під час тестів.

 

У клінічному дослідженні за участю 40 футболістів-чоловіків прийом перорального астаксантину покращив антиоксидантний статус шляхом підвищення активності антиоксидантного ферменту (PON1). Інше дослідження за участю 32 чоловіків-футболістів показало, що прийом астаксантину покращує антиоксидантний статус і зменшує пошкодження м’язів після тренування.

 

Проте два дослідження за участю 64 добре підготовлених чоловіків-велосипедистів не спостерігали жодного покращення антиоксидантного статусу, використання жиру та продуктивності фізичних вправ за допомогою добавок астаксантину. Крім того, в іншому дослідженні з 20 добре тренованими суб’єктами астаксантин не зміг зменшити пошкодження м’язів після тренування. У дослідженні на щурах антиоксидантний ефект астаксантину значно відстрочив початок виснаження під час тесту на плавання. У собак вживання протеїнового батончика, що містить астаксантин, відразу після тренування збільшило виробництво глікогену та білка, тим самим допомагаючи поповнювати запаси енергії.

 

Резюме: Кілька невеликих клінічних досліджень (зі змішаними результатами) і деякі дослідження на тваринах показують, що астаксантин може зменшити втому від фізичних вправ. Однак, щоб зробити остаточні заяви, необхідні подальші більш масштабні дослідження на людях.

Астаксантин може знизити ризик серцевих захворювань

У клінічному дослідженні за участю 27 осіб із ожирінням добавки астаксантину знизили рівень «поганого» холестерину (ЛПНЩ і ApoB) і ступінь окислювального пошкодження, що могло потенційно знизити ризик закупорки артерій. В іншому клінічному дослідженні за участю 20 суб’єктів також було виявлено, що астаксантин знижує окислення ЛПНЩ. В іншому дослідженні 61 людини з помірно підвищеним рівнем ліпідів у крові астаксантин знижував рівень тригліцеридів, одночасно підвищуючи рівень хорошого холестерину ЛПВЩ і білка, який сприяє втраті жиру (адипонектину). У мишей астаксантин затримував і зменшував утворення тромбів у кровоносних судинах, збільшуючи кровотік. У щурів, кроликів і собак попередня обробка синтетичним астаксантином зменшила пошкодження серцевої тканини, спричинене інфарктом. Кров, взята у 20 людей, які отримували астаксантин, показала зниження маркерів тромбів, що свідчить про те, що астаксантин може допомогти запобігти хворобам серця, викликаним тромбами.

 

Резюме: навіть якщо результати дослідження є багатообіцяючими, необхідні подальші клінічні дослідження, перш ніж можна буде зробити остаточні заяви про те, чи може астаксантин запобігти хворобам серця і якою мірою.

Астаксантин може покращити когнітивні функції

У двох клінічних дослідженнях добавки астаксантину та сезаміну зменшили розумову втому та покращили когнітивні функції з точки зору здатності швидко розуміти та точно виконувати складні завдання (психомоторні навички та швидкість обробки інформації). У невеликому дослідженні за участю 30 людей середнього та старшого віку астаксантин покращив антиоксидантний статус еритроцитів. Це призвело до зменшення накопичення окислених жирів у їхніх клітинних мембранах, що є фактором ризику розвитку деменції. У щурів астаксантин сповільнював старіння мозку шляхом зменшення окисного пошкодження та підвищення рівня білка, який сприяє утворенню нових клітин мозку (BDNF). Попередня обробка високими дозами астаксантину (80 мг на кілограм ваги тіла) змогла значно зменшити пошкодження мозку в результаті інсультів у щурів. Миші, яким попередньо вводили астаксантин, показали кращі результати в тестах на навчання після інсульту. Крім того, астаксантин зменшив набряк після черепно-мозкової травми та прискорив відновлення у мишей. Було показано, що астаксантин захищає клітини мозку від токсичності, спричиненої бета-амілоїдом, що свідчить про те, що астаксантин може захищати від хвороби Альцгеймера.

 

Резюме: початкові ознаки захисного впливу на мозок і його функції є багатообіцяючими, але необхідні подальші дослідження, щоб зробити переконливі твердження.

Астаксантин може бути корисним при діабеті

У клінічному дослідженні за участю 44 людей з діабетом 2 типу прийом добавок астаксантину протягом 8 тижнів покращив контроль рівня цукру в крові (зменшення рівня фруктозаміну та глюкози, а також ліпідного профілю крові та зниження артеріального тиску. У щурів і мишей, яких годували продуктами з високим вмістом жиру, Дієта з високим вмістом цукру Як правило, високий рівень цукру в крові у хворих на цукровий діабет викликає високий рівень окислювального стресу також зменшує клітинне пошкодження, викликане окислювальним стресом у клітинах мозку та нирок, що свідчить про те, що це може запобігти діабетичній нейропатії та нефропатії.

Астаксантин може бути корисним при жировій дистрофії печінки

У пілотному дослідженні 12 людей з неалкогольною жировою хворобою печінки астаксантин не вплинув на функцію печінки або метаболізм цукру та жиру, але він зменшив накопичення жиру в печінці. У тому ж дослідженні астаксантин був більш ефективним, ніж вітамін Е, у запобіганні або покращенні жирової хвороби печінки у мишей, яких годували дієтою з високим вмістом жиру. Це зменшило накопичення жиру, запалення печінки та рубцеву тканину. Оскільки це лише пілотне дослідження, необхідні подальші дослідження, щоб повністю зрозуміти вплив астаксантину на жирову хворобу печінки.

Астаксантин може покращити імунну відповідь організму

Добавка 2 мг астаксантина протягом 8 тижнів посилювала імунну відповідь і знижувала вироблення маркера запалення (CRP) у клінічному дослідженні 42 здорових молодих жінок. В іншому дослідженні було виявлено, що додавання астаксантину збільшує вироблення антитіл і знижує імунну відповідь у літніх тварин. У щурів поєднання астаксантину та риб’ячого жиру модулювало реакцію лімфоцитів.

Астаксантин може допомогти проти виразки шлунка

Екстракти клітин Haematococcus і Chlorococcum (мікроводорості, що містять астаксантин) зменшили кількість H. pylori і запалення шлунка у мишей, інфікованих бактеріями H. pylori. У мишей, які попередньо отримували астаксантин, значно менше виразок шлунка.

Астаксантин може мати протиракову дію

У щурів і мишей з хімічно індукованим раком ротової порожнини, раком сечового міхура, раком товстої кишки, раком молочної залози та раком м’яких тканин астаксантин пригнічував утворення та ріст пухлин. У клітинних дослідженнях астаксантин пригнічував ріст різних ракових клітин і ембріональних фібробластів шляхом активації генів, що пригнічують пухлину, таких як p53 (52). Це лише попередні результати тестування. Ні в якому разі не можна замінювати наявне лікування раку прийомом астаксантину.

Побічні ефекти

Астаксантин вважається ймовірно безпечним при споживанні в дозах, які природно містяться в харчових продуктах, і, можливо, безпечним, якщо приймати його як добавку. Під час клінічних досліджень спостерігалися деякі побічні ефекти, такі як застуда, діарея та сонливість. Однак ці побічні ефекти спостерігалися в однаковій мірі в групах астаксантину та плацебо.

Дозування

Що стосується дозування, то важко визначити терапевтичну дозу, яка забезпечує описані вище переваги. Однак, якщо перерахувати дози, використані у вищезгаданих дослідженнях, для людей, то можливі рекомендації варіюються від 6 мг до 1800 мг астаксантина на день. Дослідження, яке вивчало токсичність астаксантину, прийшло до висновку, що у самців і самок щурів при дозах до 557 мг астаксантину на кілограм маси тіла на день не спостерігалося побічних ефектів. Однак важливо зазначити, що це лише приблизні значення, і, якщо ви сумніваєтеся, рекомендується дотримуватися рекомендацій щодо дозування на упаковці. Позитивні результати можна спостерігати у людей при дозі 2 мг із дозозалежними ефектами при 8 мг. Навіть при дуже високих дозах (понад 500 мг на кілограм маси тіла) у мишей не спостерігалося жодних ознак токсичності астаксантину.

Астаксантин – супернутрієнт

Астаксантин має великий потенціал, щоб стати найновішим супернутрієнтом. Наразі є переконливі докази антиоксидантної, протизапальної та протиракової дії. Крім того, нещодавні дослідження показали, що астаксантин також покращує продуктивність, зокрема:

 

  • Зниження фізичної втоми

 

  • Підвищення утилізації жиру

 

  • Поліпшення складу тіла

 

  • Поліпшення сприйняття глибини

 

  • Зниження зорової втоми

 

Однак, як і з усіма добавками, важливо пам’ятати, що вони призначені для підтримки здорового способу життя з відповідною дієтою та фізичними вправами і не можуть замінити його.

Зміст
×
×

    СПОВІСТИТИ ПРО НАЯВНІСТЬ