Журавлина
Журавлина та все про неї
Коли в 1620 році отці-пілігрими висадилися на узбережжі Кейп-Коду в Новій Англії, їм загрожувала голодна смерть. Їх врятували лише тоді, коли місцеві індіанці показали їм, як жити за рахунок місцевих рослин і дичини. Переживши перший суворий рік, отці-пілігрими працювали з індіанцями, щоб приготувати свято з дикої індички, журавлини , гарбуза та кукурудзяного хліба, святкуючи перший День подяки в 1621 році. Американські індіанці високо цінували журавлину не тільки за її поживну цінність, а й за цілющі властивості. Рани промивали журавлинним соком. Знахарі готували брусничні припарки, щоб витягти отруту з ран від стріл. Північноамериканські індіанці також використовують журавлину в декоративних цілях, наприклад, для фарбування пір’я, ковдр, одягу та волосся. Під час тривалих китобійних походів трюми американських кораблів були переповнені журавлиною, яку моряки використовували для профілактики небезпечної цинги. Журавлина містить вітамін С, а природне воскове покриття означало, що вони мали тривалий термін зберігання.
Харчова цінність та інгредієнти 100 г свіжої журавлини містять:
52 ккал/218 кДж
2 мг натрію
56 мг калію
6 мг фосфору
7,5-10,5 мг вітаміну С
Антиоксиданти та вторинні рослинні інгредієнти
Цілющі властивості журавлини давно відомі в США і є частиною народних традицій. Корінні американці використовували журавлину для загоєння ран і фарбування тканин. Моряки брали ягоди з собою в китобійний похід, щоб запобігти цинзі. Різноманітні нові та останні наукові дослідження доводять, що інгредієнти журавлини корисні для підтримки здоров’я людського організму в багатьох сферах. Наприклад, використання журавлинного соку виявилося особливо ефективним у профілактиці інфекцій сечовивідних шляхів. Сучасні дослідження пропонують вживати дві склянки (250 мл) журавлинного соку вранці та ввечері.
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ ЩОДО ЗБЕРІГАЮЧОГО ЗДОРОВ’Я ДЕЯКИХ АКТИВНИХ ІНГРЕДІЄНТІВ ПІВНІЧНОАМЕРИКАНСЬКОЇ ЖУРАВЛИНИ З 1984 року багато досліджень підтвердили різноманітні оздоровчі властивості північноамериканської журавлини, зокрема «антиадгезивний» ефект на певні бактерії. Фруктовий соковий напій Ocean Spray Cranberry Classic містить натуральні активні інгредієнти, які називаються проантоціанідинами, які перешкоджають прилипанню бактерій до області сечовивідних шляхів і, таким чином, допомагають підтримувати здоров’я сечовивідних шляхів. Іншими словами: проантоціанідини роблять певні небезпечні бактерії в організмі «недієздатними», так що ці «бацили» не можуть закріпитися. Перші наукові відкриття про журавлину обмежувалися підтримкою здоров’я сечовивідних шляхів. Останні наукові дослідження показують, що журавлина також містить захисні фактори для здоров’я інших частин тіла. Хоча ці дослідження все ще знаходяться на ранніх стадіях, цікаво бачити журавлину як багатообіцяючий засіб для природної боротьби з бактеріями.
Січень 2004 р. – Систематичні огляди Кокранівської бази даних
Кокранівське співробітництво опублікувало огляд дослідження та аналіз, який підтвердив, що є деякі докази того, що журавлинний сік може зменшити кількість симптоматичних ІСШ у жінок. Cochrane Collaboration – це неприбуткова організація зі штаб-квартирою у Великій Британії, місія якої полягає в тому, щоб допомогти людям приймати обґрунтовані рішення щодо охорони здоров’я шляхом проведення систематичних досліджень впливу втручань у сфері охорони здоров’я. Jepson RG, Mihaljevic L, Craig J. Журавлина для запобігання інфекціям сечовивідних шляхів. Кокранівська бібліотека 2004; 1:1-19
Серпень 2004 р. – Національна зустріч Американського хімічного товариства
Вчені з Ратгерса та Університету Вісконсіна дослідили антиадгезійні властивості напою з журавлинного соку порівняно з іншими продуктами, що містять проантоціанідини (PAC). У цьому клінічному дослідженні на людях вони виявили, що лише споживання фруктового соку з журавлинним коктейлем (у Німеччині: Cranberry Classic) викликає мікробну антиадгезійну активність у сечі. Виноградний і яблучний соки, зелений чай і шоколад також були протестовані і не викликали антиадгезійної дії. Дослідники виявили, що проантоціанідини журавлини мають унікальну структуру, що є причиною цих унікальних мікробних антиадгезійних властивостей. Хауелл А.Б., Рід Дж.Д., МакЕнірі Б., Крюгер К.Г., Каннінгем Д.Г. Бактеріальна антиадгезійна активність журавлини проти інших харчових продуктів, Національна зустріч Американського хімічного товариства 2004 р.
Червень 2004 р. – Journal of Oral Microbiology Immunology
Лабораторні дослідження в Токійському стоматологічному коледжі в Чіба, Японія, надають додаткові докази антиадгезійних властивостей журавлини проти штамів оральних бактерій, таких як стрептококи, і утворення біоплівки. Ці результати показують, що компоненти журавлини можуть допомогти зменшити кількість бактерій у порожнині рота на поверхні зубів, тим самим уповільнюючи розвиток зубного нальоту. Яманака А, Кімізука Р, Като Т, Окуда К. Інгібуючий вплив журавлинного соку на прикріплення пероральних стрептококів і утворення біоплівки. Journal of Oral Microbiol Immunology 2004; 19(3):150-154.
Червень 2004 р. – Журнал протимікробної хіміотерапії
Це клінічне дослідження, проведене в Ізраїлі, вивчало вплив екстрактів журавлини для полоскання рота на гігієну порожнини рота. Після 6 тижнів щоденного використання рідини для полоскання рота з журавлини експериментальною групою дослідження показало, що як певні оральні патогени (Streptococcus mutans), так і загальна кількість бактерій можуть бути значно зменшені. Додаткова робота in vitro показала, що здатність зменшувати ці патогени in vivo зумовлена антиадгезійною діяльністю компонентів журавлини. Штайнберг Д., Фельдман М., Офек І., Вайс Е.І. Вплив високомолекулярного компонента журавлини на компоненти зубної біоплівки. Журнал антимікробної хіміотерапії 2004; 1093-1096.
Березень 2005 р. – Helicobacter pylori
Це клінічне дослідження показало, що щоденне вживання журавлинного соку пригнічує інфекції H. pylori в учасників дослідження. Автори резюмували це дослідження, сказавши, що регулярне вживання журавлинного соку може запобігти інфекції H. pylori у дорослих. Щоденне вживання журавлинного соку може стати новим багатообіцяючим інструментом у глобальній боротьбі з цією інфекцією. Zhang L, Ma J, Pan K, Go V, Chen J, You W. Ефективність журавлинного соку на інфекцію Helicobacter pylori: подвійне сліпе, рандомізоване плацебо-контрольоване дослідження. Helicobacter 2005; 10:139-145.
Жовтень 2004 р. – Щорічний конгрес Канадського товариства серцево-судинних захворювань
Клінічне випробування в Університеті Лаваля в Квебеку, Канада, показало, що склянка фруктового соку Cranberry Light покращує кровообіг, підвищуючи рівень ЛПВЩ, або «хорошого» холестерину в крові. Тридцять чоловіків з дещо підвищеним рівнем холестерину вживали щодня зростаючі дози фруктового соку Cranberry Light. Серед учасників дослідження було виявлено збільшення рівня холестерину ЛПВЩ на 6,4 відсотка. Couillard C. Щорічний конгрес Канадського товариства серцево-судинних захворювань, 23-27 жовтня 2004 р. Калгарі, Альберта.
Листопад 2001 р. – Журнал сільського господарства та харчової хімії
Це дослідження показало, що журавлина має високий вміст антиоксидантів порівняно з іншими фруктами. Виходячи зі свіжої ваги, журавлина мала найвищу концентрацію як поліфенолів, так і вільних фенолів з 20 досліджених фруктів. Вінсон JA, Su X, Zubik L, Bose P. Кількість і якість фенолового антиоксиданту в харчових продуктах: фрукти. Journal of Agriculture and Food Chemistry 2001; 49:5315-5321.
Грудень 2002 р. – Журнал сільськогосподарської харчової хімії
Це дослідження показало, що журавлина має найвищу загальну антиоксидантну активність серед будь-яких комерційно доступних фруктів. Автори виявили, що фітохімічні сполуки, і особливо фенольні сполуки у фруктах і овочах, вважаються основними біоактивними сполуками для підтримки здоров’я. Сунь Дж, Чу Ю.Г., Ву Х, Лю Р.Х. Антиоксидантна та антипроліферативна активність звичайних фруктів. Journal of Agricultural Food Chemistry 2002: 50;7449-7454.
Безпека і побічні ефекти
Продукти з журавлини, мабуть, безпечні та нешкідливі для більшості людей. Журавлинний сік і екстракти журавлини безпечно використовувалися в наукових дослідженнях. Журавлинний сік, ймовірно, безпечний для дітей. Однак споживання занадто великої кількості журавлинного соку може викликати деякі побічні ефекти, включаючи легке розлад шлунку та діарею. Споживання більше літра на день протягом тривалого періоду часу може збільшити ризик утворення каменів у нирках.
Застереження та попередження
Вагітність і годування груддю: журавлина і журавлинний сік безпечні і нешкідливі під час вагітності та годування груддю. Однак вагітним жінкам і жінкам, які годують грудьми, не слід використовувати добавки, що містять продукти журавлини, оскільки невідомо, чи безпечно їх використання під час вагітності та годування груддю.
Алергія на аспірин: журавлина містить значну кількість саліцилової кислоти. Саліцилова кислота схожа на аспірин. З цієї причини вам слід уникати великої кількості журавлинного соку, якщо у вас алергія на аспірин.
Діабет: деякі журавлинні соки підсолоджують додаванням цукру. Якщо у вас діабет, вам слід дотримуватися продуктів з журавлини , підсолоджених штучними підсолоджувачами.
Камені в нирках: журавлинний сік і екстракти журавлини містять велику кількість хімічної речовини, відомої як оксалат. Фактично, є докази того, що деякі таблетки екстракту журавлини можуть підвищити рівень оксалату в сечі до 43%. Оскільки камені в нирках в основному складаються з оксалату в поєднанні з кальцієм, лікарі стурбовані тим, що продукти з журавлини можуть збільшити ризик утворення каменів у нирках. Якщо ви страждаєте від каменів у нирках або схильні до каменів у нирках, вам слід уникати продуктів із екстрактом журавлини та великої кількості журавлинного соку.
Взаємодії
Будьте обережні при вживанні продуктів з журавлини в поєднанні з такими препаратами:
Препарати, які розщеплюються печінкою (субстрати цитохрому P450 2C9 (CYP2C9))
Деякі ліки розщеплюються в печінці. Продукти з журавлини можуть впливати на швидкість, з якою печінка зменшує споживання певних ліків. Прийом продуктів з журавлини в поєднанні з ліками, які розщеплюються печінкою, може посилити дію та побічні ефекти деяких ліків. З цієї причини вам слід проконсультуватися з лікарем, перш ніж приймати продукти з журавлини , якщо ви приймаєте ліки, які розщеплюються печінкою.