Селен
Селен – це важливий мінерал, також відомий як 21-а амінокислота, якому відводиться не остання роль у життєдіяльності людини. Йому приписують високі антиоксидантні властивості, здатність нейтралізувати вільні радикали, захищати клітини від пошкоджень, участь у важливих обмінних процесах, а також підтримку імунних реакцій.
Наскільки важливий селен для здоров’я
Людський організм не здатний самостійно виробляти цю речовину, тому отримувати її потрібно разом із повсякденним раціоном. Але потрібно враховувати, що його нестача небезпечна рівно, як і надлишок. Для цього в розрахунок беруть індивідуальні потреби, які можуть варіюватися залежно від статі, віку та інших особливостей організму.
У яких продуктах міститься селен?
Дуже багато залежить від якості ґрунту, причому це стосується продуктів і рослинного, і тваринного походження. Так, якщо худоба отримувала в їжу корм із достатньою кількістю мікроелемента, то він буде присутній і в кінцевій продукції. Через цю особливість неможливо передбачити, що саме і в яких кількостях потрібно споживати, щоб повністю покрити добову потребу.
Ще один нюанс – мікроскопічний вміст елемента у звичних для наших широт овочах і фруктах. Відомо, що мінерал міститься в тропічних горіхах, особливо в бразильському горісі. Його також можна зустріти в морепродуктах, червоному м’ясі та птиці, яйцях і кисломолочних товарах. Ще не варто уникати коричневого рису, сочевиці, насіння чіа, насінини та білого хліба.
Термічна обробка ніяк не впливає на селен, натомість його засвоюваність залежить від вітаміну E та аскорбінової кислоти. Якщо ці вітаміни й мінерали в дефіциті, то заповнити нестачу селену не вийде, навіть якщо він надходитиме в достатній кількості. Але навіть якщо харчуватися однією рибою, не можна гарантувати позитивний результат. З цих причин високим попитом користуються харчові добавки від MST Nutrition – найкращі німецькі вітаміни, які ефективно заповнюють нестачу різних мікроелементів.
Для чого п’ють селен?
Споживати селен рекомендують тим, хто займається спортом або важкою фізичною працею. Амінокислота бере участь у багатьох процесах і важлива для:
– щитоподібної залози – містить найбільшу кількість цього елемента, ніж будь-які інші тканини. Впливає на вироблення і перетворення гормонів, фізичну і психічну активність;
– репродуктивної системи – відзначено позитивний вплив на чоловічу і жіночу фертильність. Німецькі вітаміни для чоловіків відіграють важливу роль у процесах формування, дозрівання і нормального функціонування статевих клітин. Вітаміни для жінок – впливають на прикріплення ембріона до стінки матки, знижують ризик викидня і нормальний розвиток хребта у плода;
– когнітивні процеси – істотно покращує розумові та мовні функції.
Крім того, селен дуже ефективний, коли йдеться про профілактику патологій серцево-судинної системи, онкологічних захворювань і станів, пов’язаних з імунодефіцитом. Різноманітні добавки активно застосовують і в спорті, щоб мінімізувати негативний вплив фізичних навантажень і збільшити стійкість м’яких тканин до пошкоджень.
Які ознаки дефіциту селену?
Дефіцит мікроелемента часто пов’язують із нестачею в організмі вітаміну E або різними діагнозами, які призвели до порушення його засвоєння. У будь-якому з цих випадків людина стикається з низкою характерних симптомів:
– загальна втома, зниження імунітету, м’язова слабкість, пригнічений настрій, погіршення працездатності;
– різні гормональні порушення, зокрема відхилення звичної маси тіла від норми;
– зниження здатності організму загоювати рани;
– порушення в роботі підшлункової залози та печінки;
– проблеми в інтимній сфері, діагностоване безпліддя;
– погіршення якості шкіри, волосся і нігтів.
У разі розвитку перерахованої симптоматики потрібно звернутися до лікаря для здачі аналізів. Приймати мінерали допустимо тільки після діагностики дефіциту. На основі результатів лікар зможе призначити відповідний засіб, визначити потрібне дозування і час його прийому.
Чи є побічні ефекти від застосування селену?
Приймати добавки з вмістом селену потрібно обережно і не відхилятися від призначеного лікарем курсу. Безконтрольне вживання може спричинити так званий селеноз, який викликає порушення нервової системи, шлунково-кишкові розлади, аномалії нігтів і надмірне випадіння волосся. Також здатен спричинити гостре отруєння, що супроводжуватиметься нападами нудоти, блювоти, діареї та гострим болем у животі. Якщо в процесі прийому ви відчуєте нездужання і неприємний часниковий запах з рота – негайно зверніться до фахівця для здачі аналізів.