Ізолейцин
Ізолейцин – це одна з основних незамінних амінокислот, що містять у своєму складі протеїн. Фігурує у вільному стані у всіх організмів у складі білків. Самостійно організм не здатний виробляти ізолейцин, тому він змушений надходити в організм або з їжею, або ж з аналогічними дієтичними добавками. Також часто його вживають разом зі спортивним харчуванням, наприклад, від MST Nutrition.
Яке має значення і вплив на організм L-ізолейцину
Основні ресурси амінокислоти містяться в м’язових тканинах. Найбільш значущим завданням ізолейцину є вироблення протеїнів. Крім цього він забезпечує захист організму від зайвого вироблення серотоніну. Ця амінокислота відповідає за регуляцію рівня вмісту глюкози в крові. Хоча ізолейцин не сприяє синтезу глікогену, він може вагомо збільшити експлуатацію глюкози в період фізичної активності.
Сприяє налагодженню функціонування кишечника, регенерації тканин, утворенню гормону росту, а також підвищує фізичну бадьорість. Вважається необхідним для людей, які займаються активним фізичним навантаженням, адже він допомагає швидкому та якісному оновленню м’язових тканин і покращує їхню пружність. Також допомагає підтримувати нормальний рівень азоту.
Не менш актуальна амінокислота і серед атлетів, ізолейцин сприяє швидкому набору м’язової ваги. До того ж він покращує активність і ефективність тренувань, прискорюючи і спрощуючи шлях отримання бажаного результату. Скорочує кількість травм і втоми, зберігаючи та підтримуючи хороший стан організму загалом. Ізолейцин також допомагає особам, які прагнуть схуднути, не втративши мускулатуру, що дає йому популярність серед спортсменів на сушінні.
Постійна фізична активність виснажує організм, що несе за собою пригнічення імунної системи. Незважаючи на це, за тривалого вживання достатньої кількості ізолейцину організм швидше відновлюється і не спить, відчуваючи втому меншою мірою. Застосовують німецькі амінокислоти, зокрема ізолейцин, до того ж для ліквідації порушень водного балансу і для зниження вмісту холестерину. Крім того було підтверджено, що ізолейцин має антибактеріальний ефект, який відбувається в кишківнику.
Які наслідки дефіциту L-ізолейцин в організмі
Нестача амінокислоти помітна оточенню, спричиняючи симптоми, схожі з гіпоглікемією. Фактори, якими супроводжується дефіцит ізолейцину:
– Головні болі;
– Депресія;
– Запаморочення;
– Втома;
– Нервозність;
– Ослаблений імунітет;
– Дистрофія м’язів;
– Набір ваги, безконтрольне бажання їсти, ненаситність;
Попри потребу в ізолейцині, не слід і перестаратися, адже надлишок може призвести до алергічної реакції або навіть загустіння крові.
В яких продуктах міститься L-ізолейцин
Покрити потребу в цьому елементі можуть практично всі продукти, які збагачені протеїнами.
Важливо щодня підтримувати рівень ізолейцину в організмі, сприяти цьому можуть спеціальні дієтичні добавки або ж звичайні продукти харчування. Наситити організм ізолейцином допоможуть такі продукти, як:
– Кетова ікра;
– Чорна ікра;
– Червона ікра;
– Горбуша;
– Тунець;
– Яловичина;
– Телятина;
– Свинина;
– Баранина;
– Індичка;
– Курка;
– Курячі яйця;
– Коров’яче молоко;
– Сир із мінімальним вмістом жиру;
– Горох;
– Сочевиця;
– Соя;
– Гречка;
– Груші;
– Яблука;
– Баклажани;
– Капуста.
Також може допомогти спеціальне спортивне харчування (амінокислоти).
Варто пам’ятати, що необхідно регулярно закривати потреби в ізолейцині, вживаючи добову норму. Щоденна потреба для жінок є 0,5 грама, у чоловіків же 0,8 грама. Добову норму може покрити приблизно 420 грамів курки або яловичини. Вегетаріанці ж отримують із 330 грамів волоських горіхів або ж квасолі, або з 800 грамів гречки. Отже, дефіцит ізолейцину не загрожує навіть особам, які сидять на дієтах.
Які є протипоказання та побічні впливи L-ізолейцина на організм
Не слід приймати ізолейцин додатково у вигляді дієтичних добавок, у разі хронічної хвороби нирок, лейцинозу, порушень утилізації амінокислоти.
Рекомендується обмежити вживання дієтичних добавок під час годування груддю або ж вагітності, у разі індивідуальної непереносимості або чутливості до ізолейцину. Насамкінець побічних ефектів не спостерігається, але все ж не слід вживати в дозах більших, ніж зазначені норми.