+38 050 933 51 60
+38 093 369 29 10
UA RU EN
0

ВІТАМІН D: потужна зброя в арсеналі бодібілдера

До недавнього часу саме вітаміни групи B вважалися «качковськими ». Що не дивно, адже саме вони насамперед відповідальні за синтез білка та вуглеводний обмін в організмі. І багато чого важливого для успіху в бодібілдингу. Так що безглуздо заперечувати їхню першість. Але з недавніх пір у них з’явився дуже сильний конкурент, який послужить непогану службу тим, хто зайнявся упорядкуванням свого тіла. Йдеться про вітаміни групи D, які, за останніми науковими даними, просто знахідка для будь-якого бодібілдера, який мріє досягти успіху в цьому виді спорту.

Вітамін сонця

Сонячний вітамін, який стали називати так через одну дуже важливу особливість. У нашому організмі він виробляється під впливом сонячних променів.

Саме тому дефіцит вітаміну D особливо гостро проявляється в зимову пору року та пізньої осені. Існує навіть гіпотеза, що епідемія грипу взимку пов’язана із сезонним дефіцитом цієї речовини в організмі. Неважко здогадатися, що в особливу групу ризику входять люди, які мешкають за полярним колом та інших віддалених північних куточках, де не так багато сонячного світла. Але фактично у жителів України тією чи іншою мірою може спостерігатися нестача цього «сонячного» мікронутрієнта. За даними вчених із Гарварду, у групі ризику – до мільярда жителів Землі.

Під впливом сонячного світла холестерол у шкірі перетворюється на активну форму вітаміну D 3. Втім, насититися на користь цією речовиною від сонця навряд чи вийде. В дію набувають різного роду лімітуючі фактори, які запобігають інтоксикації. До того ж потрібно дотриматись певних умов. Мало того, що висота сонця над лінією горизонту має становити кут 90 градусів. Збільшення кута падіння сонячних променів знижує ефективність утворення вітаміну D у шкірному покриві. Так ще й небо має бути безхмарним. Негативно позначається на синтезі цього нутрієнта також високий рівень забруднення атмосфери, який заважає проникненню ультрафіолетових променів.

Заради справедливості, не всі вітаміни цієї групи можна назвати сонячними, а тільки D 3. Інша важлива речовина цього класу – D2 в основному може надходити в наш організм з їжею або у вигляді спеціальної добавки. Всього D-клас включає 5 вітамінів ( D 1, D 2, D 3, D 4, D 5), але тільки D2 і D3 активні в нашому організмі.

Функції

У науковому середовищі вітамін D вважається ключовим регулятором фосфорно-кальцієвого обміну. Він на високомолекулярному рівні підвищує засвоюваність кальцію та фосфору. Бере участь у синтезі колагену та інших компонентів сполучної тканини м’язів. Недолік цього вітаміну негативно позначається на щільності кісток та суглобових хрящів. У цьому сенсі його можна назвати чудовим хондропротектором . Від нього залежить не тільки здоров’я нашого суглобово-зв’язкового апарату, але ще й сила, що дуже важливо для тих, хто займається бодібілдінгом. Адже збільшення м’язової маси безпосередньо пов’язане зі збільшенням сили.

Vitamin D безпосередньо впливає на структуру м’язової тканини. Допомагає пришвидшити синтез білка. Здатний протистояти захворюванням серця, шкіри та навіть раку, за рахунок уповільнення зростання злоякісних клітин.

Вітамін Д також відповідальний за зміцнення імунної системи, критично важливий для здоров’я щитовидної залози. За результатами дослідження, викладки якого опубліковані в журналі «Неврологія», недолік цього вітаміну в похилому віці вдвічі збільшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера та старечого недоумства.

Інший ключовий бонус додавання до свого раціону цього мікронутрієнта – нормалізація вуглеводного обміну. Як було зазначено, вітамін D поліпшує засвоєння кальцію, який, своєю чергою, необхідний правильної роботи інсулярного апарату. Вітамін D збільшує інсулінову чутливість, знижує ризик виникнення діабету другого типу.

Вітамін D та бодібілдинг

Група дослідників під проводом Matthew Wyon дійшла висновку, що додатковий прийом цього вітаміну взимку (2000 МО/на добу, 4 місяці) дозволяє збільшити ізометричну м’язову силу (18,7%) і знизити стомлюваність. Також було зафіксовано зниження травматизму. Незважаючи на те, що в експерименті брали участь танцюристи балету, результати дослідження цікаві бодібілдерам.

Наука стверджує, що існує чіткий взаємозв’язок між концентрацією вітаміну D та рівнем тестостерону, який у разі нестачі цього нутрієнта в організмі знижується. Примітно, що яскраво виражену користь на гормональне тло від додавання до свого раціону цього нутрієнта можуть відчути лише атлети з низьким рівнем цього нутрієнта в організмі. Проводилися досліди на чоловіках, які страждають на ожиріння. З’ясувалося, що застосування вітаміну D у дозі 3332 МО дозволяє збільшити загальний рівень тестостерону на 25%.

З огляду на те, що в Україні сонячних днів не так уже й багато, а зима хоч і нестабільна, але загалом досить тривала, має сенс подбати про включення відповідної добавки до свого раціону. В іншому випадку є ризик недоотримати настільки важливий мікронутрієнт, який лімітуватиме ваші гормональні можливості. Самі розумієте, як це критично для тих, хто займається тілобудуванням. Недарма вважається, що влітку рівень тестостерону у чоловіків вищий, ніж осінньо-зимовий період. І одна з причин цього феномену – сезонний дефіцит вітаміну D. У свою чергу низька концентрація цього вітаміну також збільшує ризик ожиріння.

Про іншу позитивну властивість даного мікронутрієнта можна дізнатися з огляду наукового журналу Exercise Sports Science Reviews . На думку дослідників, вітамін D та його метаболіти здатні активувати гени та сигнальні мережі, відповідальні за силу та м’язову гіпертрофію.

Вчені з Університету Тафтса (Бостон, США) пішли ще далі і з’ясували, що нижчі рівні вітаміну D у крові призводять до погіршення аеробних можливостей організму.

Де взяти?

Якщо говорити про звичайну їжу, то насамперед потрібно звернути увагу на рибу жирних сортів (сардини, лосось, тріска), ікру, печінку. Саме ці продукти можуть похвалитися високим вмістом вітаміну D3 . D2, як уже було сказано, синтезується в нашому організмі лише за допомогою сонячної енергії.

Великий плюс натуральних джерел вітаміну D у тому, що він практично не руйнується при термічній обробці. Але все ж логічніше звернутися до допомоги спортивного харчування, тому як набрати потрібну норму цього вітаміну з їжею і сонцем не завжди є можливим. Наприклад, у лінійці компанії MST Nutrition є вітамін D у капсулах різного дозування, а також у складі мультивітамінних комплексів. Втім, якщо ви дуже любите лосось та сардини, то це, звичайно, змінює справу.

×
×

    СПОВІСТИТИ ПРО НАЯВНІСТЬ